close
loading

Kolory z emocjami w tle

Często pojawiające się ostatnio pytanie.. a co z mniejszościami?

Bo przecież.. typowa manicurzystka - znawca wszystkich kolorów, farbujący fryzjer, reżyser, youtuber tworzący filmiki albo fotograf czy grafik siedząc przy reklamie nie zwraca uwagi na takie pierdoły jak dichromatyzm.

Dla takich ludzi kolor to kolor.

Jest i tyle.

Najlepiej jak jakoś się nazywa i jest na palecie barw - tudzież zapisany w kodzie RGB.

 

Barw doświadczamy codziennie. Jedni jako bardziej nasycone inni mniej.

Ktoś nawet zrobił podział na płeć - gdzie mężczyzna rozróżnia ich całe 4 ;)

To co jest piękne w tym - to fakt, że jest to fala światła widzialnego, które każdy odbiera trochę w odmienny dla siebie sposób.

A czy Ty.. czasem myślisz o tych, którzy nie umieją widzieć świata w barwach jakie postrzega większość ludzi?

 

Jeśli chcesz więcej wiedzieć o tym poczytaj tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alepota_barw

 

Sam w szkole podstawowej mocno dziwiłem się tej przypadłości. Nie rozumiałem jak można nie rozróżniać czerwonego od zielonego itd.. a.. zetknąłem się z tym siedząc w jednej ławce na lekcji z Marcinem, kolegą z klasy - jest daltonistą i od urodzenia nie zaznał wizualnego orgazmu ferii barw.

Wiesz.. jest np. sylwestrowa noc.. a dla takich osób to tylko szarobure gwiazdki w różnych odcieniach... Albo włączony winamp kreujący kolory.., które są w odcieniu sraczki.

 

Nie mniej funkcjonuje świetnie do dziś. Jest szczęśliwym ojcem a pracuje wożąc ludzi autobusem i absolutnie nie przeszkadza mu to w życiu, pomimo, że musi brać pod uwagę przecież sygnały świetlne oraz w jakiś sposób rozróżniać znaki.

 

Mam więc dla niego - oraz innych osób cierpiących na zaburzenia widzenia barw niezwykłego newsa... bo powstały już okulary, które pozwalają takim ludziom zobaczyć kolory!

 

Firma, która je produkuje zbiera wideo-zapisy chwil, w których użytkownicy po raz pierwszy w życiu zobaczyli świat w pełnej gamie kolorów.

Nazywają się Enchroma i przy pomocy jakiegoś magicznie złożonego algorytmu obliczyli, jakie długości fal należy odfiltrować, by dany typ czopków nie był pobudzany przez różne kolory.

Efekty stosowania takich okularów robią wrażenie.

 

Tutaj możesz obejrzeć owe zastrzyki emocji.

Kto wie - być może Marcin też zobaczy takie cuda w tym roku.. Życzę mu tego z całego serducha.

 

 

 

 

A tu strona Producenta. Przez duże P :)

 

http://enchroma.com/test/instructions/

 

Poprzedni wpis: WOŚPDODAJ KOMENTARZ